مشاور تربیتی

مشاور تربیتی مشاوری است که می توانیم برای تربیت فرزندان خود از آنها کمک بگیریم.

بسیاری از ما؛ مادران و پدران بی تجربه ای هستیم که در تربیت فرزندان خود دچار مشکلاتی می شویم که با مطالعه کتاب های روانشناسی و مشاوره با مشاوران تربیتی کودک و نوجوان می توانیم به خوبی از پس آنها برآمده و فرزندانی با تربیت خوب و ویژگی هایی شایسته پرورش دهیم.

تجربه و گزارش های مراکز مختلف آماری به ما نشان می دهد بسیاری از پدر و مادرها مخصوصا آنهایی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند در تربیت فرزند خود با مشکلات زیادی برخورد می کنند یا والدینی که فرزند دوم آنها به دنیا آمده و نمی دانند چه برخوردی با حسادت های کودکانه فرزند اول داشته باشند.

کودک تازه به دنیا آمده نیاز به توجه و رسیدگی خاصی داشته و فرزند اول با حجمی از نوازش و مهربانی و توجه برای نوزاد تازه متولد شده روبرو می شود که در طاقت روحیه حساس او نیست.

او تا پیش از این مرکز توجه پدر و مادر بوده و حالا در میان گریه های دائم، بی قراری های نوزاد، آغوش مادرانه برای شیر دادن به کودک و بسیاری از توجهات خاص دیگر هیچ جایی ندارد.

مشاور تربیتی کودک

می توانیم پیش از به دنیا آمدن فرزند دوم به مشاور تربیتی کودک مراجعه کرده و فقط در چند جلسه یاد بگیریم چه برخوردی با فرزند اول خود داشته باشیم یا اینکه با انتخاب و مطالعه کتاب های تربیتی و روانشناسناسی کودک نکات زیادی را در این زمینه بیاموزیم.

هر دوره از سن کودک نیاز به عکس العمل های خاص خود دارد. از همان نوزادی کودک باید بیاموزد شب و تاریکی زمان خوابیدن است و روز زمان بیداری. ساعت بیولوژیک بدن کودک به مروز به ساعات خواب و بیداری عادت می کند.

پس از پشت سر گذاشتن دوران نوزادی و کودکی زمانی است که کودک باید یاد بگیرد مستقل شود و جدا از مادرش به رختخواب برود. برای این استقلال باید به دقت برنامه ریزی کرد تا کودک به دور از هیاهو و با آرامش بپذیرد به تنهایی در اتاق و رختخواب خودش بخوابد.

می توانیم با تدارک بازی کودکانه او را به این کار تشویق کنیم. مثلا قرار بگذاریم می خواهیم یک بازی هیجان انگیز را شروع کنیم. مثلا قرعه کشی کنیم که یک شب را در کنار مادر و شبی دیگر را در اتاق خودش بخوابد و به مرور تعداد شب هایی که کودک در کنار مادر می خوابد به صفر برسد.

می توانیم قرار بگذاریم شب هایی که کودک در اتاق خودش می خوابد یک قصه بیشتر برایش می خوانیم و بدین ترتیب کودک تشویق می شود در اتاق خودش بخوابد.

این یک مثال از روش های قانع کردن کودک بود قطعا یک مشاورتربیتی با تجربه و متخصص راه های متنوع تری را پیشنهاد خواهد داد. برای انتخاب کتاب های تربیتی مناسب نیز می توانیم از مشاور تربیتی کمک بگیریم. یک مشاور تربیتی حرفه ای به ما می گوید اطلاعات کدام کتاب بروز و جدید بوده و پایه علمی و روانشناختی قوی تری دارد.