Anxiety Counselling In Melbourne

مشاوره اضطراب در ملبورن[۱]

اگر تاکنون اضطراب را تجربه نکرده اید ممکن است دقیقآ متوجه معنای آن نشوید. بعبارت دیگر نوعی احساس است که در آن فرد در حالت عادی هم عصبی است. همچنین ممکن است عادتهای خاصی همچون قدم زدن به عقب و جلو، عجله کردن، اختلال در تصمیم گیری، نگرانی دائم و اجتناب از انجام فعالیتهای دلخواه داشته باشند.

بعلاوه اضطراب میتواند به ترس از چیزی که میتواند به یک تهدید فوری تبدیل شود و یا ترس از آینده نیز اطلاق شود. گروه روانشناسیِ دی سی[۲] به شما ازطریق این مسائل برای داشتن زندگی شادتری کمک میکند. در اینجا بهتر است مشاوره اضطراب را بیشتر بررسی کرده و سپس درباره برخی از درمانهای مفید ترِ آن نیز صحبت کنیم.

درک علتهای اضطراب

بعضی از روانشناسان اضطراب را بعنوان واکنش بیش از حد به موقعیت مبهم تعریف کرده اند. براساس ماهیتِ اختلالِ اضطراب، این نوع شرایط ذهنی معمولآ توسط عوامل متعددی و یا حتی فقط یک مورد آسیب روحی ایجاد میشود. روش تربیتی افراد، داشتن سابقۀ خانوادگی در بیماریهای ذهنی، موقعیت آنها و عوامل شخصیتی همگی میتوانند در ایجاد افکار مضطرب دخالت داشته باشند که در صورت عدم بهبود وضعیت یا احساسات فردی به بُروز رفتارهای اجتناب ناپذیر و در نهایت افزایش اختلالِ اضطراب و بروز مشکلاتی در زندگی روزمره منجر میشوند.

دوره زمانی آن (چه مدت طول میکشد؟)

قبل از بحث درمورد مشاوره اضطراب، بایستی بدانید که تا چه مدت طول میکشد. برای بعضی افراد یک وضعیت موقت محسوب میشود که از رویدادهای اخیر ناشی شده است. برای مثال میتوان بعد از تماشای فیلم ترسناک به این نکته فکر کرد که همین اتفاقات برای خودتان خواهد افتاد. احتمال دیگر این است که درصورت داشتن تجربۀ آسیب روحی و یا تجربۀ خشم جاده[۳]، بایستی از اتفاق افتادنِ مجددِ رویدادهای مشابه نیز آگاه باشیم.

برای افرادی که دائمآ دچار اضطراب و نگرانی هستند، ممکن است به شرایط دراز مدتی همچون اضطراب اجتماعی و مشکلات جسمی همانند سندروم روده تحریک پذیر منجر شود. از لحاظ روحی، افراد دچار اختلال وسواس فکری میشوند که میتواند به اختلال هراس کامل نیز منجر شود. برای بررسی این نوع مشکلات انجام مشاوره اضطراب بسیار ضروری است. بهتر است معنای مشاوره اضطراب و اینکه چگونه میتواند به حلِ اکثر این مشکلات کمک کند را مورد بحث قرار دهیم.

مشاوره اضطراب چیست؟

این نوع مشاوره مختص افرادی است که بدنبال تسکینی برای این مشکل هستند. مشاور از آنها می پرسد که چه احساسی دارند، چه چیزهایی آنها را نگران میکند، و اینکه چگونه و تا چه اندازه زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده است. روانشناسان نوع اضطراب را مشخص کرده و حتی الگوهای درمانی و یا رسیدگی به آن را نیز ارائه میدهند.

همچنین ممکن است دچار اضطراب اجتماعی شوند؛ و از اینکه مردم چگونه به آنها نگاه می کنند، چه فکری درمورد آنها می کنند و حتی اینکه چه قضاوتی درمورد آنها خواهند داشت احساس ترس داشته باشند. این افراد بایستی راهبردهای مقابله با این افکار و شرایط را یاد بگیرند. یک روانشناس قادر است که بطور منطقی با آنها صحبت کند و به واقعیتی برخلاف تصور آنها پی ببرد.

تکنیکهای مشاوره اضطراب

یک روانشناس کارش را با مسائل جزئی و قابل کنترل شروع خواهد کرد. این تنها راهی است که میتواند اعتماد به نفس آنها را تحت تأثیر قرار دهد. بعنوان مثال اگر قصد بررسی یک اختلال اجتماعی را دارند، کار را با اعتماد متقابل شروع خواهند کرد. این کار ممکن است زمان زیادی طول بکشد؛ بخصوص اگر حادثه ترسناکی بعلت همین اضطراب بوجود آمده باشد که تا الان آن را احساس نکرده اند.

زمانی که به یک نفر اعتماد میکنند، میتوانند به افراد بیشتری نیز اعتماد کنند. اگر در معرضِ اضطراب بدلیل ترس از آسیب زدن و یا شاید در روابط نامطلوب باشند، روانشناس کار را به گونه شروع خواهد کرد که احساس امنیت کنند. کار را با بحث درمورد اینکه امروز چه اتفاقاتی برای آنها رخ نداده است شروع خواهند کرد و همچنین از آنها می پرسند که آیا این اتفاقات طبق باورهای شان رخ داده اند یا نه. بنابراین به این نتیجه میرسند که چیزهایی که از آنها میترسند اتفاق نمی افتند و این امر باعث کاهش سطح اضطراب آنها نیز میشوند. به همین دلیل فرد به آرامی احساس امنیت میکند و حتی به این نتیجه می رسد که توانسته است تا حدودی اضطرابش را کنترل کند.

اضطراب یک بیماری مزمن نیست که در تمام عمر افراد را درگیر کند؛ بلکه کاملآ قابل کنترل است. اگر برخی افراد به آن دچار هستند، بایستی از یک مشاور برای غلبه بر آن کمک بگیرند؛ چرا که فقط متخصصین در زمینه روانشناسی میتوانند به حل این مسائل کمک کنند.

اکنون که از مشاوره اضطراب مطلع شدید؛ اگر از اتفاقات آینده و یا از حرف مردم می ترسید، یا هر نوع ترس دیگری با منشآ اضطراب دارید، بهتر است همین امروز وقت مشاوره بگیرید. میتوانید از پزشک عمومی تان برای معرفی یک روانشناس خوب کمک بگیرید. ممکن است بهترین انتخابی باشد که در زندگی تان انجام داده اید و حتی میتواند به شما در داشتن زندگی به دور از اضطراب کمک کند.

مباحث مرتبط ۱. مشاوره اضطراب چیست؟ ۲. اختلال اضطراب چیست؟ ۳. اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ ۴. مشاوره درمورد تروما ملبورن


[۱] Melbourne

[۲] DS Psychology Group

[۳] به خشم ناشی از استرس و ناامیدی در رانندگی در شرایط دشوار گفته میشود (مترجم).