Local Child Psychology Behavior Specialist

متخصص روانشناسیِ کودکِ محلی

آیا با فرزند خود در خانه مشکل دارید؟ آیا مسائل رفتاری آنها برای شما مشکل ساز شده است؟ ممکن است آنها را به جوانیِ یک زوج میانسال بدانید، یا اینکه بعنوان نوجوانی ببینید که برقراری ارتباط و تعامل طولانی مدت با او بسیار دشوار است. کودکان تغییرات متفاوتی را در مراحل مختلف زندگی شان تجربه میکنند. ممکن است اولین باری که فزرندان تان به خود شناسی میرسند، بسیار چالش برانگیز باشد. بعدها به مدرسه میروند؛ جایی که علاوه بر کسب مهارتهای حل مسئله و برقراری تعامل اجتماعی در مقیاس وسیعتری، شروع به کسب اطلاعات بیشتری درمورد جهان نیز میکنند. بعد از آن به دبیرستان و دوران بلوغ میرسند.

در حال حاضر، بر همین اساس تغییرات قابل توجهی در زندگی آنها وجود دارد. در حال رشد بوده و هورمونهای بدن شان نیز در حال رشد هستند. با این حال، این احتمال وجود دارد که از قدرت تصمیم گیری ضعیفی برخوردار باشند. به همین دلیل بهتر است که به متخصص روانشناسی کودک مراجعه کنید.

متخصص روانشناسی کودک چه کاری انجام میدهد؟

بطور کلی، روانشناس کودک فردی است که آموزشهای گسترده ای را گذرانده و ذهن کودک را درک میکند. کودکان در هر سنی میتوانند دچار مشکل شوند. بنابراین روانشناسان از استراتژیهای آموزش دیدۀ خودشان برای کمک به آنها و خانواده های شان در برقراری تعامل بسیار بهتری استفاده میکنند.

برای برخی خانواده ها مراجعه به روانشناس کودک امری طبیعی است زیرا معتقدند که درکِ چگونگی مقابله با مشکلات خاص را خواهد داشت. مسائل رفتاری در بین دختران و پسران بسیار رایج است و میتوانید به مراجعه به روانشناس آنها را درمان کنید.

روانشناس کودک از چه استراتژیهایی استفاده میکند؟

روانشناسان و بزرگترها از استراتژیهای مشابهی استفاده میکنند اما از آنجا که با بچه ها کار میکنند، دارای استراتژیهای اصلاح شده ای هستند. بزرگترها معمولآ بایستی رفتارهای شان را براساس الگوهای رفتاری توسعه یافته اصلاح کنند. از سوی دیگر، کودکان ازطریق تغییرات سریع در زندگی شان و تأثیر هورمونها بر فرایند تصمیم گیری شان ترغیب شده اند. بنابراین روانشناس کودک کارهای زیادی میتواند انجام دهد.

اول از همه، میتوانند خانواده درمانی انجام دهند که در آن والدین همراه با فرزندان شان در جلساتِ مشترک شرکت کرده و چالشها را مورد بررسی قرار میدهند. همچنین مشاوره ارتباطی همچون تعامل بین فرزندان و والدین را برای خانواده هایی که بیشترین مشکل را دارند ارائه میدهند. علاوه بر این، مشاوره کودک و نوجوان از برنامه های مهم آنها است؛ در این دوران، کودک به یک فرد بالغ تبدیل شده است.

در این دوران نه تنها با فشارهای اجتماعی مواجه میشوند، بلکه به این نتیجه میرسند که نبایستی بیشتر از این به والدین شان وابسته باشند. همه این مسائل در جلسات مشاوره مورد بحث قرار خواهند گرفت. این جلسات اغلب با پرسیدن سؤالات شروع میشوند؛ بعد از مدتی متوجه خواهند شد که چرا فرد نا امید است و پس از آن نیز برای رسیدن به نتیجه مطلوب به پرسیدن سؤالات همچنان ادامه میدهند.

متداول ترین مسائلِ مورد بحث توسط متخصص روانشناسی رفتاری کودک

این متخصصان در واقع بسیار ماهرانه ریشۀ مشکلات را شناسایی می کنند. برای مثال اگر کنترل و مدیریت خشم برای کودک شما دشوار است، آنها بخوبی این مسئله را بررسی می کنند. از آنجا که اگر در یک مرحله (مشکل) موفق شوند، میتوانند به مرحله های بعدیِ کار بروند و در نتیجه فرصتهای بهتری برای حل مشکلات داشته باشند؛ همه مسائل را با هم درگیر نکرده و هر مشکلی را در یک زمان بررسی میکنند.

با این کار، کودکان تواناییِ ایجاد تغییرات کوچک را بدست می آورند؛ به آنها در درکِ نیاز به گسترشِ مهارتهای ارتباطی کمک میکنند؛ و اینکه همسویی شان را با موقعیت والدین افزایش دهند. در این فرایند رفتارهای خشونت آمیز را نیز مورد بررسی قرار میدهند. هر چه سن کودکان بالاتر رود، مشکلات فیزیکی نیز بیشتر میشوند.

این بدان معنا نیست که بچه های کوچکتر با دیگر بچه ها مبارزه نکنند. با این حال هر چه بزرگتر باشند، خطرناک تر هستند؛ نه تنها برای والدین و همسالان، بلکه برای خودشان.

چگونگیِ دسترسی به بهترین روانشناسِ کودک در منطقه تان

اگر در یک شهر بزرگ زندگی میکنید، احتمالآ روانشناسان بسیاری دارد که همچنان فعالیت میکنند. اغلب توانایی و راهکارهای مشابهی در درمان مشکلات کودکان دارند. همگی به آموزشهای مشابهی در دانشکده دیده اند که با همان آموزشها چندین سال در جامعه کار میکنند.

بنابراین زمانی که با یک روانشناس کودک روبرو میشوید، مسلمآ در برخورد با این گونه مسائل تجربه زیادی خواهد داشت. بسادگی از کالج فارغ التحصیل نشده اند؛ برای همین امیدوار هستند براساس آنچه که آموخته اند بتوانند به شما کمک کنند. معمولآ از استراتژی هایی با درصد موفقیت بالا استفاده میکنند.

میتوانید از روی دفترچه تلفن یا بصورت آنلاین ازطریق اینترنت این روانشناسان را پیدا کنید. تا پایان روز، فهرستی از آنها دارید که به احتمال زیاد قادر به حل مسائل شما و خانواده تان باشند.

خانواده هایی که با این نوع مشکلات مواجه هستند، اغلب به کمکهای بیرونی (همچن مشاوره) نیاز دارند. بعبارت دیگر شخص ثالثی باید به آنها کمک کند؛ فردی که کودکان نیدانند آیا واقعآ به بهبود وضعیت آنها کمک خواهد کرد یا نه. برای کسانی که تجربۀ مراجعه به روانشناس کودک را ندارند، از اینکه یک نفر برای رسیدن به آرامش به آنها کمک میکند احساس خوشایندی دارند.

فهرستی از فعالیتهای مورد نظر را تهیه کرده و انتظار دارند که پس از چند جلسۀ اول به نتایج بهتر و مطلوب تری برسند. زمانی که بصورت خانوادگی (شما و فرزندان تان) در جلسات شرکت می کنید، روانشناس بحث را با استفاده از استراتژیهای مختلف ساده تر می کند. از آنجا که بر همه مباحث در طول جلسه نظارت دقیق دارند، اصلاحاتی را نیز در طی آن انجام میدهند.

اگر میخواهید یک روانشناس کودک محلی پیدا کنید که بتواند مشکلات بین شما و فرزندتان (دختر یا پسر) را حل کند، بهتر است همین امروز اقدام کنید.

مباحث مرتبط: ۱. روانشناسی کودک در ملبورن ۲. چهار موضوع روانشناسی کودک که به موفقیت والدین کمک میکند ۳. نحوه برخورد با مسائل رایج در رشد کودک ۴. روانشناس کودک چه کاری انجام میدهد؟