تصمیم گیری

استفاده از مشاوره در تمام امور زندگی سودمند است. می توانیم از کتاب های مشاوره استفاده کنیم یا به کسانی رجوع کنیم که فکر می کنیم دانش و مهارت لازم را دارا هستند تا برای تصمیم های بزرگ زندگی خود از آنها کمک بخواهیم. از کودکی تا بزرگسالی مسائل زیادی پیش می آید که نیاز داریم از فکر و ایده های جالب توجه کسانی استفاده کنیم که قابل اطمینان هستند.

اعضای خانواده افراد مطمئنی هستند که قطعا هیچ گاه بد ما را نمی خواهند ولی ممکن است دانش لازم برای تصمیم گیری های مهم در زمینه های مختلف را نداشته باشند. از این رو باید در هر زمینه به کارشناسان ماهر و حرفه ای آن زمینه مراجعه کنیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم. وقتی کودک ما به سن مدرسه می رسد باید برای مدرسه کودک تصمیم بگیریم. اینکه کدام مدرسه دارای شرایط لازم و سودمند برای کودک ماست و به لحاظ هزینه برای ما اقتصادی تر است. وقتی فرزندمان به دبیرستان می رود باید برای رشته تحصیلی خود تصمیم بگیرد.

فرزند ما در این سن قادر نیست بهترین تصمیم را بگیرد از همین رو نیاز دارد تا به مشاوری کارشناس و قابل اطمینان مراجعه کند. باید دریابیم علاقه مندی های فرزند ما کدام خط سیر را دنبال می کند و در کدام درس ها قوی تر بوده و در کدام درس ها ضعیف است. متاسفانه گاهی اوقات رشته ای که فرزندان ما در دبیرستان تحصیل می کنند با رشته ای که در دانشگاه پذیرفته می شوند چندان مطابقت ندارد و از آن بدتر شغلی که بعد از فارغ التحصیلی به آن مشغول می شوند از رشته ای که در آن تحصیل کرده اند بسیار دور است.

استفاده از مشاوره های درست و صحیح و مراجعه به مراکز مشاوره مطمئن می تواند در این زمینه بسیار چاره ساز باشد. مشاوره های موجود در مدارس مثل مشاوره راهنمایی در آموزش و پرورش، مشاوره های بهداشت روانی درباره مشکلات روحی کودکان و نوجوانان و یا انواع مراکز مشاوره تحصیلی که با استفاده از تجارب کارشناسان خبره و مجرب قادرند به خوبی ما را راهنمایی کنند.

مشاوره های تحصیلی مناسب پیش از دبیرستان می تواند با در نظر گرفتن نمرات دانش آموز در دوره اول متوسطه و اطلاع از موارد علاقه مندی دانش آموز تصمیم بگیرد که او برای تحصیل در چه رشته ای برای دوره دوم متوسطه موفق تر است. کارشناس مشاوره باید فردی مثبت اندیش و واقع بین باشد. شخصی با افکار منفی هرگز انرژی خوب و مثبتی برای مشاوره و تصمیم گیری درباره آینده شما ندارد. گاه حتی امور روزمره زندگی نیز به شماوره نیاز دارد، مثلا وقتی

می خواهیم گوشی موبایل بخریم از کسی مشاوره می گیریم که به خوبی از دنیای دیجیتال سر رشته داشته و اطلاعات بروزی در اختیار داشته باشد. از قیمت جدیدترین گوشی های موبایل مطلع بوده و در نهایت با جمع بندی مشخصاتی که از گوشی موبایل در ذهن خود داریم و با توجه به بودجه اقتصادی ما چند گزینه گوشی از برندهای مختلف به ما پیشنهاد بدهد. کسانی که به مشاوره و مشورت گرفتن عادت دارند همیشه بهترین تصمیم ها را برای کلیه امور مهم زندگی خود اتخاذ می کنند.

آمریکایی ها ضرب المثلی دارند که می گوید:

"دو فکر بهتر از یک فکر است." در فرهنگ غنی فارسی نیز بارها اشاره شده است که " آن کس که بیشتر مشورت می کند کمتر دچار اشتباه می شود."